Wyprawy - Magiczna Tuszetia, Wyprawy, Noclegi, Transport
15369
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15369,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Wyprawy

Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić tę krainę. Jeśli potrzebujesz więcej informacji o Tuszetii, znajdziesz je na dole tej strony.

Zorganizujemy Twoją wyprawę do Tuszetii z dowolnego miejsca w Gruzji.

Jesteśmy nierzetelniejszym źródłem informacji o regionie.

Klikając na zdjęcia poniżej, dowiesz się więcej o oferowanych przez nas wycieczkach, cenach i atrakcjach.

TERMINY:

Ustalasz Ty sam.

CENA:

W zależności od liczby osób i planu wyprawy. Porozmawiajmy o tym chwilę.

REGULARNA CENA ZA WYNAJEM SAMOCHODU (4×4, 6-osobowy)*:

z dowolnego miejsca w Tbilisi, w tym z lotniska

350 GEL

z Alvani

250 GEL

jednodniowe wycieczki na terenie Tuszetii

150 GEL
*Niezależnie od liczby osób.

PISZ SWOJĄ LEGENDĘ

By napisać własną legendę, wybierz jeden z motywów baśni, klikając na zdjęcia poniżej.

I AM LEGEND
LEGENDA O AMAZONCE I JEŹDŹCU – WYPRAWY KONNE
LEGENDA O PEWNEJ KRAINIE – OFF-ROAD
LEGENDA O GRUZJI I JEJ MIESZKAŃCACH – WYPRAWY PO GRUZJI I TUSZETII

 LEGENDA O AMAZONCE I JEŹDŹCU

 

LEGENDA O PEWNEJ KRAINIE

 

LEGENDA O GRUZJI I JEJ MIESZKAŃCACH

 

WSPÓŁPRACUJEMY Z LOKALNĄ LUDNOŚCIĄ I PRAGNIEMY WSPIERAĆ JĄ DZIĘKI RACJONALNEMU TURYZMOWI TAK, ABY TA PIĘKNA KRAINA TRWAŁA. WYBIERAJĄC MAGICAL TUSHETI, WYBIERASZ PIĘKNO I TROSKĘ O MATKĘ ZIEMIĘ!

Biegnij ku przygodzie!

Największa miejscowość w Tuszetii to Omalo, które stanowi również bazę turystyczną regionu.

Dwie główne rzeki przepływające przez Tuszetię to Gometsari Alazani oraz Pirikiti Alazani. Ta pierwsza, która bierze swój początek z Borbalo (3134 m.n.p.m), przecina takie miejscowości jak Dochu i Gogrulta. Pirikiti Alazani natomiast ma swoje źródło w Amugo (3839 m.n.p.m) i mija na swojej drodze Chesho oraz Parsma. Koryta rzek są do siebie równoległe i magicznie okalają całą krainę spotykając się w miejscowości Szenako.

Tuszetia to teren zasobny między innymi w marmur, którym wyłożone są niektóre stacje moskiewskiego metra. Niegdyś stanowiła orle gniazdo na rubieży z niespokojnymi sąsiadami i do dziś jest najrzadziej odwiedzaną częścią Gruzji, ze względu na swoją niedostępność.

To wymarzone miejsce dla miłośników natury. Spotkasz tu wolno pasące się konie oraz setki, tysiące owiec, które spędzają lato na soczystych łąkach Tuszetii. Region słynie również z tradycyjnego wyrobu owczego sera oraz wełnianych wyrobów z barwnymi ornamentami.

Jest to szlachetny kraj, który trudno zrozumieć nawet samym Gruzinom. Tuszeci strzegą bowiem swoich plemiennych tradycji niezmiennie od setek lat. Wśród rdzennych mieszkańców panuje ścisły zakaz spożywania wieprzowiny. Ludność posiada także swój dialekt.

W miesiącach letnich odbywa się tutaj festiwal o nazwie Tuszetoba, któremu towarzyszy wiele obrzędów – nawiedzanie świętych miejsc przodków, wyścigi konne, składanie w ofierze owiec. Bardzo ważnym elementem jest wspomniane świętowanie, podczas którego nie może zabraknąć napoju o nazwie Aludi. W czasie celebracji mężczyźni i kobiety ucztują przy oddzielnych stołach, nie mając wstępu pod namiot drugiej płci, a jedynie łowiąc się wzrokiem…

TUSZETIA – NASZ DOM

Świeże górskie powietrze co roku sprowadza do Omalo mieszkańców doliny Alazani, którzy spędzają tu lato ciesząc się spokojem. Nie ma tu elektryczności i sklepów, jest za to autentyczność i radość ze wspólnego bycia. To natura ustala prawa. Czas nocy i czas dnia. Wieczory to gwieździste niebo i śpiewy mieszkańców przy rozpalonym ognisku, na które zawsze czuj się zaproszony. Kamienne, chłodne latem wnętrza, dają wytchnienie. Typowe dla budownictwa Tuszetii werandy, to idealne miejsce dla czytania i tworzenia. Jest to także wymarzone miejsce dla pieszych wędrówek lub rajdów konnych.

Trasy są bardzo dobrze oznaczone, na tyle subtelnie, że masz poczucie jakbyś to Ty był pierwszą osobą, która postawiła tu swoją stopę. Na wzgórzach otaczających wioski wolno pasą się konie, krowy oraz owce. Nad Twoją głową szybują orły i sokoły, a zapuszczając się w bardziej oddalone miejsca nietrudno o prawdziwie dzikie okazy zwierząt, które może po raz pierwszy znalazły się tak blisko człowieka…

Region, ze względu na stan dróg, dostępny jest jedynie w miesiącach letnich tj. od końca maja do połowy września. Każdy tydzień to prawdziwy kalejdoskop zmieniających się barw. Śmiało można stwierdzić, że w ciągu tych 3 miesięcy doświadczamy wszystkich 4 pór roku. Tuszetia to wyjątkowe dla nas miejsce, które chcemy zachować dla naszych dzieci tak, jak widzimy je dziś. Przyjedź do Tuszetii i przekonaj się jak piękny może być świat, gdzie człowiek pozwala naturze istnieć na równych prawach. To może być jedno z ważniejszych doświadczeń Twoje życia.

Biegnij ku przygodzie!

OPINIE

PolandEnglish